چگونه می توانید در گلخانه تان ، اقلیم را به طور ایده آل با سیستم ” کنترل اقلیم گلخانه ” کنترل کنید.
هویج در محیط سرد به بار می آید ولی گوجه نیازمند محیط گرم می باشد. سوال مهم این است: چگونه شما می توانید شرایط مناسب را برای هر دو در طول یک سال فراهم کنید.

با گلخانه مناسب و دانش مناسب شما می توانید محیط رشد خود را به بهترین محیط برای کشت هر محصولی تبدیل کنید و حتی کیفیت محصول خود را افزایش دهید.

وقتی صحبت از به عمل آمدن بهترین محصول در گلخانه شما می شود مهمترین فاکتوری که در میزان محصول نهایی شما تفاوت ایجاد می کند کنترل مناسب اقلیم هست. اما نگه داری محیط گلخانه در بهترین شرایط برای محصول می تواند خیلی پیچیده باشد به ویژه وقتی شما اطمینان نداشته باشید که چه چیزی را می خواهید کنترل کنید.
در این جا نگاهی میندازیم به تعدادی از مهمترین فاکتورهای اقلیمی که بر محصول در گلخانه شما تاثیر می گذارند و کارهایی که می توانید بکنید تا اطمینان حاصل کنید که گیاه شما بهترین اقلیم برای کشت را درا می باشد.

کنترل اقلیم گلخانه

کنترل اقلیم گلخانه

چهار فاکتور کنترل اقلیم گلخانه

تمام محققان به شما خواهند گفت اقلیم رشد چیزی فراتر از دمای بیرون هست. این پدیده ترکیبی از فاکتورهای مختلف که روی رشد گیاه تاثیر میگذارند می باشد ولی کلیدی ترین فاکتورها دما، رطوبت، شدت نور و تهویه مناسب است.
با شناختن هر کدام از این چهار فاکتور و کنترل کردن هر کدام به طور مستقل، شما شانس بیشتری برای فراهم کردن اقلیم مناسب برای گیاه خود را دارا هستید.

دمای گلخانه

بعضی از محصولات دما زیاد را نمیتوانند تحمل کنند، بعضی دیگر دوستدار گرما هستند. ما باید ممنون تکنولوژی های جدید ساخت گلخانه باشیم که تامین مناسترین دما برای هر محصولی را آسان کرده است.
تنها لازم است در مناطق سردسیر از هر گلخانه داری در مورد گرمترین نقطه مزرعه خود سوال کنید تا او به داخل گلخانه اشاره کند. هنگامی که گیاه دی اکسید کربن را تنفس می کند، اکسیژن را به عنوان ماده دفعی به همراه گرما به محیط پس می دهد. این گرما می تواند به پروسه رشد گیاهان دوستدار گرما مانند فلفل، گوجه، نخود فرنگی و آووکادور کمک کند تا در هنگام سرما کمک حال گیاه باشد.
به همین ترتیب، کنترل دما در گلخانه به شما کمک می کند تا در طول ماه های گرم تابستان، دمای گلخانه خود را کاهش دهید، چرا که گرمای بیش از حد می تواند به شوک گرمایی و سایر بیماری های مرتب با درجه حرارت بالا منجر شود و در نتیجه می تواند به خروجی شما آسیب برساند. پرده ذخیره انرژی، پلاستیک های یو وی و تهویه خوب می تواند به کاهش دمای داخلی گلخانه کمک کند تا گیاهان را در دمای مناسب برای موفقیت قرار دهد.

رطوبت گلخانه

عامل اساسی دیگر در موفقیت گیاه و عاملی که کاملا به دما گره خورده است تهویه گلخانه می باشد که می تواند در صورت عدم کنترل مناسب تاثیرات مخرب زیادی را در گلخانه شما به جای بگذارد.
رطوبت در حال حاضر نقشی کلیدی را در کنترل اقلیم گلخانه ای دارا می باشد. این به این دلیل است که گیاهان به طور طبیعی در فرآیند تغذیه از دی اکسید کربن، اکسیژن گرم و مرطوب را به محیط پس می دهند و باعث میشوند گلخانه به طور طبیعی گرم و مرطوب شود.
در حالی که برخی از گیاهان ممکن است محیطی مرطوب را خواستار باشند (مانند: خیار، گوجه فرنگی و دیگر سبزیجات غنی از آب) وجود مقدار زیاد رطوبت می تواند منجر به رویش کپک و ایجاد آفت ها و بیمارهای مختلف در گیاه شود و آسیب جبران ناپذیری را به محصولات شما وارد کند.
شما با ترکیبی از تهویه مناسب گلخانه و کنترل دما گلخانه، می توانید کنترل و مانتیتورینگ رطوبت در گلخانه خود را به دقت در دست بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز در جای خودش هست، جوری که کمترین آفات و رشد حداکثری را در گلخانه خود تجربه کنید.

کنترل هوشمند گلخانه و سیستم هوشمند گلخانه در ایران

کنترل هوشمند گلخانه و سیستم هوشمند گلخانه در ایران

تهویه گلخانه

برای کشاورزانی که در دشت های پرباد کشت می کردند، تهویه به مدت طولانی عاملی غیر قابل کنترل در محیط باز بود. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی گلخانه ای، کشاورزان هم اکنون می توانند کنترل کامل تهویه را در دست بگیرند بدین معنی، دیگر نیاز به صبر کردن برای بادی موافق نیست که بتواند به رشد گیاه کمک کند.
تهویه نقش مهمی در همه چیز از تنظیم درجه حرارت تا رطوبت را بازی میکند و جریان مداوم هوا برای تامین دی اکسید کربن تازه و در نتیجه تنفس گیاه بسیار حیاتی هست.
برای اکثر گلخانه داران مدرن، تهویه مناسب می تواند از طریق ترکیبی از فن ها و دریچه های تعبیه شده در دیواره های گلخانه شما به وجود بیاید. با تولید جریان هوا در روزهای صاف و بسته شدن شکاف ها برای جلوگیری از نفوذ جریان هوا در روزهای بادی، شما به طور طبیعی می توانید درجه حرارت را تنظیم، رطوبت را کم یا زیاد کنید و دی اکسید کربن کافی برای رشد گیاه را فراهم کنید.

نور خورشید در گلخانه

اگرچه نور خورشید به مدت طولانی خارج از کنترل کشاورزان در محیط های باز بوده است ولی امروزه توانایی کنترل شدت نور به وسیله نوع سازه و پرده ذخیره انرژی توانسته تاثیر شگرفی در افزایش دوره کشت داشته باشد.
تقریبا همه گلخانه دارن بر این مساله واقف هستند که برخی از گیاهان به نور کامل نیاز دارند و بعضی دیگر مقادیر کمتری نور را لازم دارند. در نتیجه امروز آسانتر از هر وقتی گلخانه به شما این امکان را می دهد که حالت های مختلف نوری را در محیط گلخانه تجربه کنید.
گلخانه داران می توانند با استفاده از ابزارهایی نظیر پرده های ذخیره انرژی و پوشش های پلاستیکی یو وی UV بهترین نور را برای گیاه خود فراهم کنند.
با سیستم کنترل هوشمند گلخانه کار خود را آسان و با ثبات کنید.
با گذشت چندین دهه از تجربه تکنولوژی های جدید امروزه سیستم کنترل هوشمند گلخانه میتواند در دستان گلخانه دارن معمولی هم قرار گیرد، البته فرآیند نحوه به کارگیری این سیستم ها نیازمند صرف زمان و انرژی هست.
خوشبختانه سیستم کنترل هوشمند گلخانه امروزه به وجود آمده است تا بار عظیمی از مشکلات و چالش ها را از دوش گلخانه دار بردارد و به عهده سیستم های کامپیوتری به شدت دقیق، قابل اعتماد و قابل کنترل قرار دهد.
سیستم کنترل هوشمند گلخانه می تواند به صورت یکپارچه کنترل تمام عوامل گلخانه شما از جمله تهویه، نور و رطوبت را در دست بگیرد. این سیستم به وسیله مانیتورینگ مداوم شرایط گلخانه و تغییر شرایط محیطی براساس نیازهای گیاه می تواند بدون نیاز به حضور دایم توسط شما نیازهای اساسی گیاه را رفع کند.
از آنجاییکه بسیاری از سیستم های کنترل هوشمند گلخانه از سیستم کنترل از راه دور به وسیله موبایل استفاده می کنند، این امکان به گلخانه دار داده می شود تا در هرزمانی اطلاعاتی بروزی از شرایط گلخانه اش مانند رطوبت، دما، نور و موارد دیگر را بر روی موبایلش مشاهده کند.

آیا آماده به دست گرفتن کنترل محیط کشت خود هستید؟

برای گلخانه دارانی که به دنبال اطمینان از کنترل کامل اقلیم گلخانه خود هستند هیچ زمانی مانند امروز، تکنولوژی چنین خدماتی را برای کنترل اقلیم گلخانه های مدرن به آنها عرضه نداشته بود.
اگر شما به دنبال راهی برای بهبود رشد گیاه و در عین حال حداکثر کردن بهره وری گلخانه خود هستید با ما در تماس باشید و اجازه دهید ما به شما بهترین سیستم کنترل هوشمند گلخانه، متناسب با گلخانه شما را پیشنهاد کنیم. گیاه شما و محصول بعدی شما از شما متشکر خواهند بود.
با هم، رشد خواهیم کرد.

منبع : How To Achieve Ideal Environmental Control in Your Greenhouse
 

مقالات پیشنهادی

هوشمندسازی گلخانه

سیستم های کنترل هوشمند اقلیم گلخانه

اطلاعاتی درباره ی تکنیک های کنترل دما گلخانه

مزایای کشت هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک  روش کشت عمیق آبی (Deep Water Culture)

مشاوره هوشمندسازی گلخانه

درخواست قیمت سیستم هوشمندگلخانه

نظرات مشتریان در مورد سیستم هوشمند گلخانه ساتراپ